Elektronikus gazdálkodási napló

A Gazdálkodási Napló elektronikus feltöltésének határidejét két héttel, 2024. február 15-ig meghosszabbítja az Agrárminisztérium. Érdemes figyelni, mert támogatás elutasítást, ill. csökkentést okozhat, ha egyáltalán nem tölti fel a gazdálkodó a naplót.   A hibás kitöltés automatikus elutasítást vagy támogatáscsökkentést nem von maga után. - hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamar portálja.

A Nébih elektronikus gazdálkodási napló (e-GN) rendszerébe integrálódik az elektronikus permetezési napló. A felületen január 1-jétől a 10 hektárnál nagyobb összterületen gazdálkodóknak naprakész nyilvántartást kell vezetniük a szántóföldi kultúrában végzett rovarölő szeres kezelésekről. Minden más esetben éves adatszolgáltatást ír elő a rendelet, melynek először a 2023-as kezelések összesítésével 2024. január 31-ig kell majd eleget tenniük az érintetteknek. Január 1-jétől az elektronikus gazdálkodási napló felület a Nébih ügyfélprofil rendszerében (ÜPR - https://upr.nebih.gov.hu/) lesz elérhető KAÜ-s azonosítást követően. Az ÜPR-be belépve az ügyfelek közvetlenül a főoldalról indíthatják majd az e-GN-t, míg az ügykatalóguson az alábbi útvonalon érik el a rendszert: Növény és talaj -> Agrárkörnyezet-védelem -> Elektronikus gazdálkodási napló beküldése.  - írja a Nébih honlapja.

  • 10 hektárnál nagyobb összterületen gazdálkodók szántóföldi kultúrában végzett rovarölő szeres kezelés naprakészen a kezelést követő 24 órán belül köteles jelenteni.
  • 10 hektárnál nagyobb összterületen gazdálkodók minden kezelést - amit nem kell naprakészen vezetni - éves összesítésben 2024. január 31-ig köteles jelenteni.
  • 10 hektárnál kisebb összeterületen gazdálkodók minden kezelés éves összesítésben 2024. január 31-ig köteles bejelenteni.

Tekintettel arra, hogy a csávázott vetőmag esetében a mag növényvédő szerrel kezelt, annak vetése növényvédőszer-kijuttatásnak számít. Ha tehát a csávázás rovaölőszerrel történt, akkor vonatkozik rá az e-GN-ben történő 24 órás bejelentési kötelezettség.

Rögzítésekor a Szaporítóanyag típusa nevű mezőnél a Vetőmag kezeltségét csávázottként kell megjelölni, ezután pedig az adott területre vonatkozóan új növényvédelmi műveletet szükséges létrehozni, melynél a Növényvédőszer adataihoz a csávázószer adatait kell megadni. A rendszerben a dózist és a mértékegységet szükséges föltüntetni, mely adatokat (az idei évtől) a magyar vetőmag forgalmazóknak szerepeltetni kell a csomagoláson. (Ennek hiányában kérjük, vegyék fel a forgalmazóval a kapcsolatot.) A permetlére vonatkozó mezőket nem szükséges kitölteni. 

A rendszer működése vagy az adatok rögzítése kapcsán kérdésük adódik, azt az egn@nebih.gov.hu e-mail címen tudjál egyeztetni.

"Gyakran ismételt kérdések” gyűjteményt állított össze a Nébih az e-permetezési naplóval kapcsolatos felhasználói visszajelzések alapján.
A tematikus összefoglalóban többek között megtalálhatóak a belépéssel, a különféle technikai problémákkal, a hiánypótlással, az adatok feltöltésének megfelelő sorrendjével és a hatósági ellenőrzéssel kapcsolatos kérdés-válasz párok.
 

A Nébih az Egységes Kérelemben megadott területi adatokat feltöltötte az eGN rendszerbe, megkönnyítve az elektronikus napló kitöltését. Az EK adatok tömeges áttöltését követően a permetezési naplón kívüli jogcímek is megnyílnak a gazdálkodók számára. Ezáltal minden akadály elhárult a Gazdálkodási Napló elektronikus vagy papírformában történő naprakész vezetése elől. Egyúttal a 2024-es napló is megnyílik annak érdekében, hogy már rögzíteni lehessen az őszi vetésű növények érdekében végzett műveleteket.

A Nébih az eGN vezetésére kötelezett gazdálkodók munkájának megkönnyítése érdekében feltöltötte a rendszerbe a Magyar Államkincstár (MÁK) elektronikus felületén, az Egységes Kérelemben (EK) rögzített területi adatokat. A gazdálkodóknak tehát nem kell a MÁK-nál korábban már megadott adatokat az eGN rendszerbe is egyedileg felvinniük, a tömeges áttöltés funkciót kiválasztva, az adatokat az EK-ban nem szereplő információkkal kiegészítve, azonnal megkezdhetik a műveletek rögzítését.

A rendszer a tömeges áttöltés során lehetőséget ad a gazdálkodók által az eGN-ben korábban rögzített adatok ‒ EK-ban szereplő információkkal való ‒ bővítésére. Minden esetben a felhasználó határozhat arról, hogy a már felvitt termőhelyekhez és hasznosításhoz az EK-ban megadott adatokat társítja-e, vagyis dönthet arról, hogy az EK szerint kívánja-e pontosítani az eGN-ben felvitt adatokat.
Kötelező azonban elvégezni a szinkronizációt, amennyiben a gazdálkodó EK tábla sorszámmal egészíti ki a termőhelyi adatait. Ezáltal biztosítható ugyanis, hogy az eGN-ben szereplő és az EK-ban rögzített adatok pontosan megegyezzenek.
Azon termőhelyek esetében, amelyeket a termelő korábban csak az EK-ban rögzített, mostantól lehetőség van kiválasztani, és tömegesen létrehozni az eGN felületen is. Ezt követően az EK-ban nem szereplő adatokkal kiegészítve lehet véglegesíteni a termőhelyet és a hasznosítást, mely után már műveletet is lehet rögzíteni a mezőgazdasági táblákhoz.

Fontos kiemelni, hogy abban az esetben, ha az EK beadási időszakot követően adatváltozás történt vagy történik, a területváltozást nem kell átvezetni a naplóban, ugyanis a támogatható terület változásától a tábla tényleges területe nem változik.
Az EK adatok áttöltését követően egyúttal a permetezési naplón kívüli jogcímek is megnyílnak.

Mindezzel valamennyi akadály elhárult a tekintetben, hogy a termelők ‒ a jogszabályoknak megfelelően ‒ megkezdhessék a Gazdálkodási Napló elektronikus vagy papírformában történő naprakész vezetését. A naprakészség követelményeiről további információ az útmutatóban olvasható.

A 2024-es (2023/2024 gazdálkodási év) napló is megnyílik annak érdekében, hogy már rögzíteni lehessen az őszi vetésű (2024. évi EK-ban szereplő) növények érdekében végzett műveleteket. A 2023-as napló EK betöltés/szinkronizáció befejezését követően, célszerű lesz a termőhelyek csoportos örökítésének elvégzése azon termőhelyek esetében, ahol nem kerül sor területmódosításra. Ezzel ugyanis egyszerűbbé válik a következő évi termőhelyek felvitele.
A későbbiekben a területi adatok évről évre örökíthetőek lesznek.